Jak wygląda dyskusja o negatywnych skutkach antykoncepcji hormonalnej za granicą?

Dyskusja o szkodliwości antykoncepcji hormonalnej, prowadzona przez badaczy spoza Polski i Europy, potwierdza informacje, które można odnaleźć w rodzimych publikacjach, a ponadto dostarcza szeregu nowych danych.

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhaus w Danii przeanalizowali negatywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na kondycję psychiczną kobiet. Doszli do wniosku, że wahania nastrojów, którym ulega część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, wiążą się z jej wpływem na poziom stężenia oksytocyny w organizmie. Badania wykazały, że kobiety zabezpieczające się przed ciążą przez używanie tego rodzaju antykoncepcji miały znacząco wyższy poziom oksytocyny niż te, które jej nie stosowały. Nie jest to informacja pomyślna. Wprawdzie oksytocyna zwykle zmniejsza poziom niepokoju, jednak znaczna jej ilość powoduje odwrotny skutek i jest negatywna dla organizmu człowieka. (Katarzyna Szulik, „Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju”). Po raz kolejny pojawiają się niepokojące doniesienia o negatywnym wpływie działania tabletek antykoncepcyjnych na mózg (oprac. Arkadiusz Stando, „Tabletki antykoncepcyjne mają fatalny wpływ. Pomniejszają ważną część mózgu”). Przeprowadzone dotychczas badania ukazały wzrost hipokampu, zakrętu wrzecionowatego i móżdżku, a także zmian w korze przedczołowej i ciele migdałowatym. W kolejnych badaniach, przedstawionych na spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej, ujawniono, że antykoncepcja hormonalna wpływa na zmniejszenie się podwzgórza mózgu. Ten niezwykle ważny obszar odpowiada za regulację poziomu hormonów w organizmie, ma zatem wpływ m.in. na popęd seksualny, apetyt i nastrój człowieka. Badania przeprowadzono na niewielkiej liczbie kobiet, są one zatem wstępem do dalszych analiz. Jeśli przedstawione przez naukowców wyniki wstępne potwierdzą się, lista negatywnych konsekwencji stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych zostanie powiększona o kolejny bardzo niepokojący skutek.

Naukowcy z Floryda State University (Dorota Romanowska, „Jak pigułka zmienia kobietę”,) przyjrzeli się natomiast korelacji między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a libido kobiet. Po czteroletnich badaniach 118 par nowożeńców sformułowali wnioski na temat tego, jak kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną postrzegały partnerów. Konkluzja jest zaskakująca. Panie wypowiadały się o swoich drugich połówkach aprobatywnie, lecz równocześnie spadło ich zainteresowanie współżyciem z nimi.

Tabletki antykoncepcyjne

Przedstawione wybiórczo badania dowodzą wieloaspektowych i starannych badań środowisk zagranicznych nad wpływem antykoncepcji hormonalnej na zdrowie oraz samopoczucie kobiet.