Płodność a wiek kobiety

Trzydziestolatka definiowana jest obecnie jako kobieta młoda – z reguły tak właśnie się czuje i tak wygląda. Jednak okres jej maksymalnej płodności dobiegł już końca. Ma on miejsce w 20-22 roku życia kobiety, a w kolejnych latach powoli, lecz systematycznie opada do momentu, w którym kobieta osiąga menopauzę i jej możliwości prokreacyjne kończą się. Obszerne omówienie można znaleźć w wielu źródłach naukowych, na przykład w pracy Krzysztofa Tymickiego „Zamierzenia prokreacyjne a możliwość ich realizacji w kontekście czynników biologicznych”. Wraz z wiekiem kobiety wzrasta także liczba cykli bezowulacyjnych.

Dlaczego płodność kobiety spada? Wyróżniamy co najmniej kilka przyczyn, które utrudniają kobietom zajście w ciążę. Jedną z nich są wspomniane kłopoty z owulacją powodowane starzeniem się organizmu. Kobieta przychodzi na świat ze wszystkimi jajeczkami, które stanowią „zapas” osobniczej płodności. Żadne nowe nie powstaną w którymkolwiek momencie jej życia. Stąd, wraz z upływem lat, kobietom coraz trudniej jest zajść w ciążę. Z pomocą przychodzą wówczas specjalizujące się w leczeniu niepłodności ośrodki, jednak starania o dziecko pozostają dla pary obciążające psychicznie i finansowo oraz nie muszą niestety kończyć się powodzeniem.

Komórki jajowe

Wiele kobiecych chorób, które mogą powodować problemy z płodnością, ujawnia się lub intensyfikuje po 35. roku życia. Jedną z nich jest endometrioza. Endometrium – tkanka charakterystyczna dla wnętrza macicy – pojawia się na zewnątrz tego narządu. Endometrium dociera do jajowodów lub jajników i powoduje kłopoty z uwalnianiem się jajeczek. Inną chorobą, która negatywnie wpływa na płodność kobiety, są mięśniaki, czyli łagodne guzy macicy. Jeśli osiągają spore rozmiary, mogą utrudniać implantację jajeczka w macicy. U kobiet, które przekroczyły 35 lat, choroba pojawia się stosunkowo często.

Badaniem, które pomaga ocenić ilość pęcherzyków jajnikowych mogących przekształcić się w komórki jajnikowe jest pomiar rezerwy jajnikowej. Badanie, wykonywane z krwi, często stanowi element diagnostyki w leczeniu niepłodności, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonała je kobieta, która aktualnie nie stara się o dziecko. Lekarz ginekolog, na podstawie uzyskanych wyników, będzie miał sposobność, by oszacować, jak wyglądają aktualne możliwości reprodukcyjne kobiety. Wyniki badania pozwalają także na określenie pozostałego okresu płodności.

Jeśli uważasz, że masz jeszcze bardzo wiele czasu, aby zostać matką, postaraj się to sprawdzić za pomocą prostego w wykonaniu badania. Nie można przewidzieć jego wyniku na podstawie wieku kobiety. Nierzadko te, które dopiero przekroczyły 30. rok życia, dowiadują się o niewielkiej rezerwie jajnikowej i niskiej szansie na ciążę.